20 Nisan 2021 Salı

Metal dedektörü Kid FM (ayırımlı metal dedektörü)

 Merhaba arkadaşlar metal dedektörü kid fm devresini kurdum çalıştırdım. Ayırımlı metal dedektörü degerli metal ve degersiz metal ayırımı yapıyor.

Orjinal sarim ve bilgilerine yakın olarak bobini sardım. Bobin sarar iken coil32 programını kullandım. Bobin değerleri çap 105mm 80 tur emaye bakır 0,30mm degerlerini 1648 milihenry değerini veridi. Devre bobin degerlerine göre 100nf olan kondansatör degerlerini değiştirebilirsiniz. Coil32 programini kullanabilirsiniz. Devre kendi degerlerini 18 - 25 khz araliginda kendi ayarliyor. Bobim sarimi yaptiktan sonra uzerine aluminyum folya ile sariyoruz folyayi sardiktan sonra 1  veya 2cm aralik birakiyoruz. Aluminyum folya disaridaki frekanslara etkisini sifirliyor. Alumunyum folya üzerine cıplak bakir tel ile bellibaralikla sariyoruz. Bakirbtelin ucunu notr eksi uca bağliyoruz. Devre 12f629,12f675,12f683 denetleyicileri ile çalışıyor.


Devrenin şemasıDevrenin videosu youtube kanalimizdan izleyebilirsiniz. Takıldiginiz yerde soru sorabilirsiniz yardimci olabilirim. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Her yorum bilgidir. Araştırmaya devam...